czwartek, 30.07.2015 r.

Gwarek - Tarnowskie Góry, Piekary Śląskie, Lubliniec
  • Tarnowskie Góry
  • Piekary Śl.
  • Lubliniec
Gwarek fedruje dla Ciebie!

Czytelnia

Na początku nic nie zapowiada takich widoków. Przyjezdnych wita park rozrywki, który już od bramy parkingowej utrzymany jest stylistyce kreskówki o Flinstonach. Trzeba ominąć część gastronomiczną i przejść dalej alejką, by zobaczyć więcej. Wokół wielkiego wyrobiska wyznaczono ścieżki, ale park poznajemy powoli, bo trasy odizolowano od siebie szczelnym, drewnianym parkanem. Dopiero po zejściu trapami na sam dół niecki ukazuje się nam imponujący widok - ogromnej wielkości modele zwierząt z ery mezozoiku.

Krasiejów, położony w gminie Ozimek na Opolszczyźnie, przyciąga turystów zainteresowanych zwiedzeniem dinoparku. To jeszcze wciąż teren, na którym prowadzone są badania, więc mamy rzadką okazję, by choć z daleka, przyjrzeć się pracy paleontologów.

„Jurapark” został otwarty 1 czerwca tego roku, być może dlatego ruch turystyczny, przynajmniej w tygodniu, nie jest jeszcze tak wielki, by zniechęcał do odwiedzin. Do Krasiejowa warto pojechać przynajmniej z kilku powodów. Miejsce to, choć pomyślane jako komercyjne, próbuje łączyć funkcję rekreacyjną z edukacyjną. Obok części gastronomiczno-rozrywkowej znajduje się tu imponująca ekspozycja, powstała dzięki odkryciom i badaniom paleontologów. Miejsce to będzie atrakcyjne zarówno dla dzieci, nawet tych najmniejszych ekscytujących się pobytem w parku rozrywki i na placu zabaw (swoją drogą w Krasiejowie jest on wyjątkowo bogato wyposażony i pomysłowy) jak i tych większych, ciekawych obejrzenia naturalnej wielkości modeli. Dla dociekliwych i zainteresowanych tematyką przygotowano szczegółowe opisy każdego zwierzęcia.

Krasiejów znany jest naukowcom od kilkudziesięciu lat. Pierwsze krasiejowskie znaleziska pochodzą już z lat 80. ubiegłego wieku, ale tak na prawdę wszystko zaczęło się w 1993 roku. Wówczas paleontolodzy pod przewodnictwem profesora Jerzego Dzika odnaleźli cmentarzysko dinozaurów – czyli masowe nagromadzenia dużych fragmentów szkieletów kręgowców sprzed około 230 mln lat. Jak wielkie było to odkrycie, najlepiej widać w pawilonie paleontologicznym. Będziemy mieli szanse zwiedzić go zanim dojdziemy do głównej części dinoparku. Prezentowany jest tam fragment odsłoniętego wykopaliska, zawierającego setki skamieniałych kości, które oglądamy, stąpając po szklanej podłodze. Skąd takie nagromadzenie materiału? Naukowcy podejrzewają, że w miejscu odkrywki płynęła niegdyś rzeka, a być może było tam nawet jej ujście. Woda nanosiła kości, tworząc podobno największe w Europie cmentarzysko gadów i płazów.

Krasiejów jest dumny z silezaura (Silesaurus opolensis), którego szczątków jak dotychczas nie znaleziono w żadnym innym miejscu na świecie. Silezaur ze względu na swój wiek przez paleontologów uznawany jest za pradinozaura. W pawilonie zobaczymy rekonstrukcję jego szkieletu wykonaną przez Martę Szubert – absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ten roślinożerca nie osiągał imponujących rozmiarów, bo najwyżej 1,5 metra długości, a naukowcy porównują go do przerośniętego indyka. Miał niewielki dziób, w razie niebezpieczeństwa salwował się ucieczką (szybko biegał na tylnych kończynach).

Główną atrakcją krasiejowskiego parku są naturalnych wielkości modele zwierząt z okresu mezozoiku. Wszystkich jest około 200. Oczywiście są roślinożerne „żyrafy” – ulubione przez Hollywood amficeliasy i brachiozaury. Pierwsze osiągały długość 40-64 metrów i wagę 135 ton, brachiozaury były trzykrotnie wyższe od żyrafy. Warto obejrzeć mniejsze modele, tym bardziej, że są dopracowane i ustawione blisko ogrodzenia (aranżacją park przypomina zoo). Największe zainteresowanie wzbudzają oczywiście te, które stały się bohaterami kultury masowej – np. amerykański Gojirasaurus, czyli jaszczur Godzilla.

Na zwiedzających park czekają plansze zdjęciowe opowiadające o pierwszych 8 minutach z historii wszechświata, a także tunel czasu: podróżując kolejką, obejrzymy filmową prezentację o początkach Ziemi – od Wielkiego Wybuchu po epokę triasu. Twórcom zależało na jak najlepszych efektach, dlatego postarano się o bardzo nowoczesny sprzęt multimedialny i realistyczną scenerię tunelu. Do dodatkowych atrakcji parku należy też np. kino 5D, w którym oprócz bajek dla dzieci wyświetlany jest film o dinozaurach.

Zanim dojedziemy do „Juraparku”, w centrum miejscowości, w dawnej szkole można odwiedzić Muzeum Paleontologiczne, które powstało m.in. dzięki Stowarzyszeniu Miłośników Krasiejowa.

Artykuł ukazał się w "Gwarku" z 6 lipca 2010 roku.projekt: emotstudio.eu; wykonanie: pixelirium.pl